Telefon: +420 604 859 599

Cestování v době koronaviru

Informace k cestování do Itálie:

 • Průjezd přes Rakousko nebo SRN je umožněn bez omezení, pouze je nutno v případě kontroly sdělit důvod cesty a předložit potvrzení o zajištěném ubytování v Itálii (nejlépe ubytovací poukaz/voucher). Itálie umožňuje dle aktualizace podmínek ze dne 22.6.2021 vstup občanům ČR na svoje území při předložení certifikátu (tzv. EU digitální covid certifikát), který potvrzuje jednu z těchto podmínek:

  • dokončený očkovací cyklus proti SARS-CoV-2 nejméně před 14 dny (musí se jednat o vakcínu schválenou EMA, tedy Comirnaty od Pfizer/BioNtech, Moderna, Vaxzevria od AstraZeneca anebo Jansen od Johnson & Johnson)
  • negativní PCR nebo antigenní test provedený výtěrem ne starším než 48 hodin před vstupem do Itálie. Musí být proveden zdravotnickým zařízením, doporučujeme včasnou rezervaci termínu provedení testu (většinou lze prostřednictvím webových stránek nemocnice). Od testu jsou osvobozeny děti mladší 6 let.
  • zotavení se po prodělaném onemocnění v posledních 6 měsících (certifikát má v tomto případě platnost 180 dnů od prvního pozitivního testu).

  Předložení certifikátu může být v digitální nebo papírové podobě (musí být v angličtině, italštině, francouzštině nebo španělštině), občan ČR si může certifikát stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz, Pokud se cestující neprokáže některým z uvedených certifikátů, následuje po vstupu do Itálie povinná desetidenní karanténa ukončená PCR nebo antigenním testem. Cestující se v tomto případě musí nahlásit místnímu zdravotnickému zařízení ASL.

  Každý cestující musí před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici na adrese https://app.euplf.eu/#/. Nezletilé děti i dospělí spolucestující mohou být registrovány v jednom formuláři spolu s doprovázející dospělou osobou. Ve formuláři jsou uváděny základní informace o plánované cestě, telefonický kontakt a adresy míst pobytu v Itálii.

  Po návratu ze zelených (Itálie, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Německo ad.) a oranžových zemí bude muset od 9. července každý podstoupit antigenní nebo PCR test, a to do 5 dnů po příjezdu zpět. Zároveň platí povinnost vyplnit návratový registrační formulář. Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním (min. 14 dnů po poslední očkovací dávce) nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech. Výjimku mají rovněž děti do 6 let, které se nemusí podrobit testování ani vyplňovat formulář. Podrobné podmínky stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ve svém opatření

Nejdůležitější nadále platná opatření jsou následující: všechny obchody, restaurace, bary, obchodní centra, aquaparky jsou otevřené, je však stále povinné užívat respirátory nebo roušky uvnitř uzavřených prostor a také tam, kde dochází k většímu shlukování osob. V některých zařízeních může být omezen počet návštěvníků, jako např. vodní parky, bazény, muzea apod. Doporučuje se pravidelné provádění dezinfekce rukou, podobně jako v ČR.
 
Seznam zemí podle míry rizika nákazy – Aktuální informace o COVID-19 (mzcr.cz)
 
Podrobné informace k cestování do Itálie naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí zde: Informace k cestování Česká republika - Itálie | Velvyslanectví České republiky v Římě (mzv.cz)

 

Informace k cestování do Chorvatska: 

Cestování a podmínky vstupu do Chorvatska - aktuálně | Velvyslanectví České republiky v Záhřebu (mzv.cz)

 

Informace k cestování do Maďarska:

Maďarsko: aktuální informace o opatřeních v souvislosti se šířením koronaviru (COVID-19) | Velvyslanectví České republiky v Budapešti (mzv.cz)